FemKraft

„Miért nem tudok lázas lenni?” – Tudd meg, mire utalhat, ha te is nehezen lázasodsz be!


Meglepően sok embert érint ez a jelenség. Még egy tipikusan lázzal járó fertőzéses betegség esetén sem tapasztalnak lázat, mégis meg tudnak gyógyulni épp úgy, mint a lázat produkáló társaik. Ez most jó vagy rossz? Kell aggódni emiatt? Az alábbi cikkből kiderül.

Miért lesz valaki lázas?

A láz az immunrendszer természetes válasza, amivel igyekszik eltávolítani a szervezetből az „ellenséges behatolókat” (vírusok, baktériumok, trauma során bekerült idegen anyagok, szennyeződések stb.), hogy visszaállhasson a test normális, egészséges működése.

Bizonyos esetekben azonban testazonos anyagok hatására is lázzal reagál a szervezetünk, ilyen pl. a prosztaglandin, amely sok egyéb funkciója mellett a gyulladások szabályozásáért is felelős.

A láz kialakulását főként az agy hypotalamus része szabályozza. A láz megjelenése „jelzőfunkcióként” is szolgál: megjelenésével szinte biztosra vehető, hogy valamilyen kóros folyamat indult be a háttérben és a testünk szeretné helyreállítani a belső rendet.

„De akkor én miért nem vagyok soha lázas?”

Joggal teheted fel a kérdést, bár ezt sajnos teljesen jelenleg nem lehet megválaszolni.

Nem lehet egyértelműen kijelenteni, hogy valakinek „túl erős” vagy éppen „túl gyenge” volna az immunrendszere csak azért, mert ritkán (vagy szinte soha nem) lázas.

Jó esetben azért nem alakul ki láz, mert a szervezet képes más módon és jó időben reagálni a fertőzésekre, így már nincs szükség a lázra. Az is lehet, hogy az immunrendszer másfajta védekezési formákat részesít előnyben.  Megfigyelhető, hogy idősebb korban – a testben végbemenő változások következtében – általánosságban véve is egyre ritkábban alakul ki láz.

A láz elmaradása (egy indokolt esetben) azonban utalhat arra is, hogy az immunrendszerünk nem tud megfelelően működni. Ennek okai különfélék lehetnek, mint pl.:

  • krónikus betegségek
  • anyagcsere vagy hormonális rendellenességek
  • autoimmun folyamatok
  • a hypotalamus elégtelen működése
  • mikrotápanyag hiány

Mit tehetsz, ha te sem szoktál belázasodni?

Semmiképpen ne ess kétségbe emiatt, főként, ha néhány akut, gyorsan gyógyuló fertőzéstől eltekintve alapvetően makk egészséges vagy. Ha azonban túl gyakran vagy beteg és a betegeskedés elhúzódó, akkor már érdemes lehet figyelmet szentelni erre a jelre.
Sokszor hallani, hogy erősítsük az immunrendszerünket különböző praktikákkal, én azonban másként fogalmaznék. Szerintem sokkal fontosabb, hogy biztosítsuk az immunrendszerünk számára a megfelelő működést. Éppen ezért az alábbiakat javaslom neked:

1. kerüld a stresszforrások minden formáját (a folyamatos stressz magasan tartja a kortizolszintet, ami elnyomja, gátolja az immunrendszer működését)

2. a meglévő stresszt kezeld megfelelő, a számodra valóban hatékony technikákkal (ne a trendeket kövesd, hanem a számodra segítséget nyújtó megoldásokat)

3. törekedj arra, hogy az alvásminőséged jó legyen (elegendő pihentető mélyalvás kényelmes fekhelyen)

4. lásd el a tested a megfelelő, elegendő és jó minőségű makro- és mikrotápanyagokkal (de bizonyosodj meg róla, hogy nem áll a háttérben felszívódási zavar)

Ha csak egyetlen konkrét dolgot javasolhatnék…

Szeretném kiemelni a D vitamin szerepét. Természetesen önmagában ez a vitamin sem csodaszer, de a téli hónapokban azonban nagyon gyakran súlyos hiány alakul ki belőle, ha nem pótoljuk azt táplálékkiegészítő formájában. (Tudom, ezt már sokadjára olvashatod, de hidd el, nem hiába.)

Én a Sunday Natural D3+K2 vitamin cseppjeit használom, mert nem csak könnyen adagolható, de már a száj nyálkahártyáján keresztül is képes felszívódni, így felszívódási zavarok (mint pl. Chron betegség, IBS, cöliákia) esetén is hasznosul. Ha csak egyetlen táplálékkiegészítőt ajánlhatnék egy gyakran betegeskedő embernek, biztosan ez a vitamin volna az.

Ha te is ezt használnád, a TAN04515 kuponkóddal mindenkor 10% kedvezményt kaphatsz hozzá a Sunday webshopban – ahogy a többi nem akciós táplálékkiegészítőre is.

Ha pedig tudni szeretnéd, neked pontosan milyen adag D vitaminra vagy egyéb mikrotápanyagra volna szükséged, keress bizalommal.  A részleteket ITT olvashatod.

Forrás:
https://www.gesundheitsinformation.de/wie-wird-die-koerpertemperatur-geregelt-und-was-ist-fieber.html
https://www.webbeteg.hu/cikkek/fertozo_betegseg/25540/mi-lehet-annak-az-oka-hogy-van-aki-sosem-lazasodik-be-ha-beteg


(Szerző: Frankó Márta táplálkozási tanácsadó, D vitamin és mikrotápanyag tanácsadó)