FemKraft

Mikrotápanyag pótlás – szükséges vagy sem?


Talán te is a tudatosan élők közé tartozol.  Figyelsz a mentális egészségedre, kerülöd a stresszt, rendszeresen meditálsz, sportolsz.

Odafigyelsz, milyen minőségű élelmiszerek kerülnek az asztalodra, közvetlenül a termelőktől vásárolsz, lehetőleg adalékanyag-mentesen. (Bevallom, én nem teljesítem az összes pontot.)

Sokan gondolják, hogy ha egészségesen és változatosan táplálkoznak, akkor nincs szükségük semmilyen mikrotápanyag pótlására, táplálékkiegészítőre. Szép volna, ha ez igaz volna – ez azonban sajnos nem ilyen egyszerű. Nézzük meg, miért is lehet fontos odafigyelned a mikrotápanyag pótlásra.

Az élelmiszerek minősége 2023-ban

mikrotápanyag pótlás, vitaminok

Az élelmiszerek minősége az elmúlt évtizedekben jelentősen romlott – sajnos ide tartozik a bio és a háztáji élelmiszerek jelentős része is. Beltartalmi értékük, ezáltal vitamin, ásványi anyag és nyomelem tartalmuk is messze elmarad attól, amire a testednek szüksége volna. Éppen ezért még egészségesnek gondolt táplálkozás mellett is kialakulhat mikrotápanyag hiány.

Ha pedig nem tudod megengedni magadnak, vagy nem tudod megoldani, hogy csak háztáji feldolgozatlan élelmiszereket fogyassz, akkor a testedbe jutó különböző tartósítószerek, szintetikus anyagok, méreganyagok eltávolítása fogja extrán terhelni a tested – és növeli meg mikrotápanyag igényét.

Itt kell megemlítenem a különböző – gyakran rejtett – ételérzékenységeket is, amik rontják a bélflóra illetve a belek állapotát, így megnehezítik a tápanyagok felszívődását is. Az egyre nagyobb mértékben jelen lévő ételérzékenységek, ételallergiák szintén a rossz minőségű – a többszörösen génkezelt, hormonkezelt, vegyszerekkel permetezett, konzervált, színezett stb. – élelmiszerekre, valamint a kevésbé tudatos táplálkozásra vezethetőek vissza.

Stresszforrások

Stressz minden olyan idegrendszeredet terhelő inger, ami valamilyen stresszreakciót válthat ki.

Manapság számtalan stresszforrásnak vagy kitéve. Nem csak az idegesítő szomszédod, akadékoskodó főnököd vagy a nehezen kezelhető ügyfeled (vagy imádott, de energiát és figyelmet igénylő gyermeked) tartozhatnak ide. Stressz minden olyan idegrendszeredet terhelő inger, ami stresszreakciót válthat ki.

Ide tartozhat többek között a felgyorsult világunk számtalan elvárása: a temérdek napi és heti program, amit be kell iktatnod a napjaidba. Gondoskodni a családodról, ellátni a napi teendőket. Egyszerű példa: még ha szívesen is jársz el sportolni, ez egy bizonyos ponton túl stresszt jelenthet az idegrendszered számára (ha mondjuk 8 óra megfeszített munka után tolod le az egy órás kemény edzésedet és hetek, hónapok óta aludni sem tudsz túl jól).

De ide tartozik a képernyőidőd is, ahol „kikapcsolódásként” pörgeted a videókat, képeket, híreket stb. Az idegrendszerednek folyamatosan fel kell dolgoznia a beérkező információt, rangsorolni, döntéseket hozni, hogyan reagáljon rá. Ez megemeli a neurotranszmitterek termelődését, érzéseket és gondolatokat ébresztve különböző hormonális válaszokra készteti a tested. Mindehhez átlagon felüli mennyiségű makro- és mikrotápanyagra van szükség.

Természetellenes életmód

Az élőlények alap esetben természetes közegükben a természetben élnek. De az ember - felhasználva intelligenciáját - épületeket hozott létre, hogy megvédje magát a természeti hatásoktól: széltől, esőtől, hótól – és a napsütéstől is. 
A kóros D vitaminhiány ma már a napsütéses országok népességét is érinti, mert sokat tartózkodnak épületeken belül: dolgoznak a 4 fal között és alig érintkeznek a napsugarakkal. Nem is sejtenénk, mennyi betegség (mint a daganatos betegségek, autoimmun betegségek) melegágya lehet a D vitamin hiány… (Erről egy későbbi bejegyzésemben olvashatsz majd.)

A gyertyának jelenleg mindkét végét égetjük

A matematikai képlet egyszerű. Egyrész kevesebb mikrotápanyag jut be a testedbe, mint korábban, másrészt pedig megemelkedett a tested mikrotápanyag igénye. Így alakul ki a mikrotápanyag hiány.

Természetesen nem törvényszerű, hogy a mikrotápanyagokból te is pótlásra szorulj. Nézzük meg azt az esetet, amikor nagy eséllyel nem kell aggódnod a mikrotápanyag hiány miatt:

– HA nyugodt és gondtalan életet élsz, ahol nem vagy túlterhelve feladatokkal,
– HA kivonod magad a napi extrém ingerforrásokból (főleg az elektronikai eszközök)
– HA sokat tartózkodsz – nagyrészt ruha által fedetlen testtel – a napsütésben egész évben,
– HA tényleg rád szabottan étkezel, mikro- és makrotápanyagokban egyaránt gazdagon és jó minőségű ételeket fogyasztasz

akkor jó eséllyel nem alakul ki nálad tápanyag hiány. Minden más esetben azonban érdemes tudatossá válnod a mikrotápanyag (vagy esetleges valamelyik makrotápanyag) pótlására is.

Ha szeretnéd megtudni, milyen mikrotápanyagokra lehet valóban szükséged, egy mikrotápanyag tanácsadás keretében választ kaphatsz rá.  A részleteket ITT olvashatod.


(Szerző: Frankó Márta táplálkozási tanácsadó, D vitamin és mikrotápanyag tanácsadó)