FemKraft

3 tipp az egészséges bélflórádért húsvétra

A húsvéti asztalon a finom füstölt-főtt sonka mellett tökéletesen helyet kaphatnak a bélflóránkat kifejezetten támogató élelmiszerek is. Színesebbé tehetjük általuk az ünnepi asztalt és megkönnyíthetjük vele a dogunkat, ugyanis a legtöbbjükkel nincs sok teendőnk a konyhában.

Az egészség forrása – fizikai/biológiai szinten – a belekben, immunrendszerünk egyik legfőbb helyszínén keresendő. Ha minden egyes táplálkozásodnál figyelsz rá, jó eséllyel előzhetsz meg betegségeket, elkerülheted az elhízást, jó közérzeted lehet és homályba veszett életkedved is visszatérhet.

Jó ha tudsz róla tehát, milyen élelmiszerek azok, amikkel segítheted az egészséges bélflóra megtartását és még a húsvéti menüdbe is illenek. Hozok is neked 3 tippet, ami megszívlelendő, ha jól szeretnéd érezni magad a bőrödben.

Tipp #1: Fogyassz probiotikus ételeket

A probiotikumok nem csak egészségedet védik, de az öregedési folyamatokat is gátolják, fiatalon tartanak. (Erre a felfedezésre jutott Mecsnyikov, akinek a nevéhez kötődik a jótékony baktériumokra használt „prebiotikus” kifejezés is.)

Ilyenek az élőflórás joghurt, a kefír, a kombucha tea, kimcsi, savanyú káposzta és egyéb savanyított zöldségek, kovászos uborka, fermentált hús/hal/tojás.

Ha nem magad készíted ezeket a termékeket, ügyelj arra, hogy a megfelelő minőséget válaszd a boltok polcairól. Legjobb, ha piacon vásárolsz házi készítésű termékeket. Minél több félét fogyasztasz belőlük, annál sokszínűbb lesz a bélflórád is. Egy egyensúlyban tartott bélflóra energikusabbá és a betegségekkel szemben is ellenállóbbá tesz.

Te tudtad? Bizonyos pszichés betegségeket mint pl. a depresszió, pánikbetegség, szorongás – jól kezelhetőek pusztán a táplálkozásod reformjával is.

Tipp #2: Fogyassz prebiotikus ételeket

A prebiotikumok azok az élelmiszer-összetevők, amelyek egyfajta táptalajt képesek biztosítani a jótékony probiotikumok számára, segítve azok szaporodását.

A prebiotikumok csökkentik a gyulladással járó folyamatok kialakulását a belekben, javítják az emésztést és elősegítik az ásványi anyagok felszívódását. Ide tartoznak pl.: fokhagyma, póréhagyma, medvehagyma, vöröshagyma, spárga, csicsóka, de a pitypang levele is. A prebiotikumok hatékonysága nyersen az igazi.

+1 TIPP: Ha szerencsés vagy (mert olyan helyen élsz) akár te magad is szedhetsz medvehagymát! Összekötheted egy családi kirándulással – így két legyet ütsz egy csapással! Egy részét fagyassz le, vagy készíts belőle olajos pesztót és zárd üvegbe, hogy később is élvezhesd ezt a páratlan ízt!

Tipp #3: Jó minőségű zsírok, kevés szénhidrát

Még sokakban él a tévhit arról, hogy a zsíroktól óvakodni kell. Testünkben a zsíroknak kiemelkedő szerep jut, ezért semmiképpen nem mellőzhetőek táplálkozásunkból. Azonban az, milyen zsírokat részesítünk előnyben és azokat milyen mennyiségben, mivel együtt fogyasztjuk, szintén fontos.

Jó minőségű zsírforrások az extra szűz olíva olaj, kókusz olaj, és a legeltetett állatoktól származó zsírok (faggyú, vaj, ghí). Fogyaszd őket jó szívvel!

Szénhidrátokból főleg a föld felett termő zöldségek javasoltak, valamint a retek, torma, hagymafélék, de a gyömbér is ajánlott. Gyümölcsökből ritkán (tehát nem napi szinten) javasolt fogyasztani. A bogyós gyümölcsök lehetnek a legjobb választás magas antioxidáns és alacsony fruktóz tartalmuk miatt.

Természetesen ezek általános ajánlások. Minden esetben érdemes figyelembe venned az anyagcsere-és hormontípusod, illetve jelenlegi egészségi állapotod különleges igényeit is. Ha sikerül ennek megfelelően beállítani táplálkozásodat, finomakat ehetsz, optimális marad (vagy azzá válik) a testsúlyod, miközben egészséged is támogatod.


(Szerző: Frankó Márta táplálkozási tanácsadó, D vitamin és mikrotápanyag tanácsadó)